Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

luni, 16 decembrie, 2013

Biserica Olimpică din Soci

În Soci, locul unde se vor desfăşura Jocurile Olimpice de Iarnă din 2014, va fi oficiată prima Sfântă Liturghie ortodoxă chiar în ziua de Crăciun.

Biserica este ridicată în cinstea “Icoanei nefăcute de mână omenească  a lui Hristos Mântuitorul” şi va fi sfinţită în 3 ianuarie. Ziua Naşterii Domnului după calendarul iulian neîndreptat va fi pe 7 ianuarie 2014 şi atunci va fi săvârşită şi prima Liturghie ortodoxă.

Pereţii Bisericii sunt pictaţi de studenţi de la Belle Arte din Moscova. Lângă Biserică este în construcţie un complex locativ care va sluji ca reşedinţă pentru preoţii în vârstă, după terminarea Jocurilor Olimpice.

www.doxologia.ro