Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

14:22, vineri, 28 iunie, 2013

Biserica Greciei se opune muncii în ziua de duminică

Chestionat despre ziua de muncă liberă, de duminică, adusă în discuţie de Ministerul Grec al Dezvoltării Economice, Mitropolitul Dionisie de Corint, responsabil pentru relaţii cu presa al Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe a Greciei, a răspuns:
„Sfântul Sinod, acum ca și în trecut, şi-a afirmat o poziţie clară și responsabilă faţă de această problemă. Ziua de duminică, așa după cum reiese foarte clar chiar din cuvântul în sine, este ziua dedicată Domnului.
În concluzie, poziția Bisericii este următoarea: duminica ar trebui să rămână zi de sărbătoare, care să le ofere creștinilor posibilitatea nu numai să se roage la Dumnezeul lor, ci şi să se şi odihnească după ostenelile săptămânii și să se pregătească pentru cele de săptămâna viitoare”.
www.lacasuriortodoxe.ro