Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

10:56, miercuri, 10 septembrie, 2014

Biserica din lemn, închinată Sfintelor Femei Mironosiţe, târnoşită în Hamburg

Zilele trecute, o biserică închinată sfintelor femei mironosițe a fost târnoşită în Hamburg. Biserica din lemn, împreună cu întregul complex al bisericii, incluzând un parc, o troiţă mare, o poartă sculptată și un loc de joacă pentru copii, a fost binecuvântata de către Arhiepiscopul ortodox Feofan de Berlin și Germania.

Arhiepiscopul Feofan a felicitat parohia. El a menționat că poporul ortodox din Hamburg are deja o catedrală remarcabila în centrul orașului și de acum are şi o noua biserică, mică și confortabilă, din lemn, construită în stil vechi rusesc.

Biserica este construită într-un cimitir ortodox din Hamburg. De acum, slujbele ortodoxe vor avea loc regulat în aceasta biserică.

www.lonews.ro