Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

sâmbătă, 6 iunie, 2015

Binecuvânntare pentru cel de al treilea contingent al Armatei Naționale care pleacă în Kosovo

Un grup de preoți militari compus din Corneliu Dobrogeanu, Dorin Rusu și Grigore Costin au participat la o ceremonie în cadrul căreia au binecuvântat cel de al treilea contingent al Armatei Naționale care va pleca la data de 7 iunie a.c., în Kosovo.

La eveniment au fost prezenți Prim-ministrul Republicii Moldova, Domnul Chiril Gaburici, Ministrul Apărării, Domnul Viorel Ciubotaru, alți demnitari, precum și rudele ostașilor care vor pleca în misiune.

Slujitorii Altarului i-au îndemnat pe militari să ceară în fiecare clipă ajutorul lui Dumnezeu și să nu uite niciodată de învățăturile Evangheliei lui Hristos.

Contingentul care va pleca în Kosovo duminică, 7 iunie curent, este format din 41 de militari profesionişti, dintre care un ofiţer de stat major, şapte genişti şi un pluton de 33 de militari, care va executa misiuni de securitate şi pază a obiectivelor militare şi de patrulare.