Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

miercuri, 5 septembrie, 2012

Bicentenarul Fortului Ross din California

În ziua de 25 august, Înaltpreasfiţitul Ilarion de Volokolamsk din cadrul Patriarhiei Rusiei a prezidat sărbătoarea bicentenarului Fortului Ross, o colonie rusă stabilită în California în 1812.

Din Fortul Ross, misionarii ortodocşi au mers în Alaska, în Insulele Aleutine şi în Statele Unite. Fortul nu a fost un fort pentru comerţ, ci unul pentru misiune. Astăzi şi datorită acestor misionari, mai mult de 1 milion de americani sunt ortodocşi.

Mitropolitul Ilarion, în cuvântul său, a arătat contribuţia acestor misionari la propovăduirea Evangheliei în America şi a amintit personalităţile marcante ale ortodoxiei americane provenind din Rusia, din care unii ierarhi, preoţi şi credincioşi sunt acum în rândul sfinţilor.

Traducerea şi adaptarea: Pr. Ioan Valentin Istrati

www.orthodoxie.com