Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

Benedict (Poleakov)

Benedict (Poleakov)

Rangul:Arhiepiscop
Locul naşterii:or. Chişinău
Data naşterii:15 iulie 1884
Data decesului:1963
Apartenenţa:Biserica Ortodoxă Rusă
Studii:Seminarul Teologic din Chişinău

Biografie:

Benedict (Vladimir Gheorghievici Poleakov) s-a născut la 15 iulie 1884 în Chişinău.

În 1905 absolvește Seminarul Teologic din Chişinău după care este hirotonit preot.

În 1914 absolveşte Academia Teologică din Kiev cu titlul de Candidat în Teologie.

La absolvirea Academiei este numit inspector, profesor de teologie şi limbă şi literatură rusă a Şcolii Eparhiale din oraşul Belgorod, unde activează până la 1917.

În următorii ani cel mai probabil a activat ca preot, deoarece există dovezi că în anul 1940 era parohul bisericii cimitirului din Chişinău.

La 15 februarie 1947 se călugăreşte, iar la 17 februarie primeşte rangul de Arhimandrit la Lavra „Sf. Treime” (Sergheievskaia).

La 18 februarie 1947 este hirotonit la Moscova – Episcop de Chişinău şi Moldova.

Din 3 iulie 1948 este Episcop de Ivanov şi Chişinău.

La 25 februarie 1953 i s-a acordat rangul de Arhiepiscop.

De la 23 februarie 1956 este Arhiepiscop de Jitomir şi Ovrucevsk.

La 8 septembrie 1958 se pensionează.

* * *