Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

8:37, luni, 27 aprilie, 2015

Alese sfinţenii aduse la Tabăra militară permanentă nr. 142

Recent, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Mitropolit Vladimir, la Tabăra militară permanentă nr. 142, au fost aduse spre închinare părticele din moaştele Sf. Irh. Nicolae, Sf. Trei Ierarhi şi Sf. M. Mc. Teodor Tiron. Cu acest prilej, în biserica din cadrul instituţiei a fost oficiat un serviciu divin de către preoţii militari Cornel Dobrogeanu, Dorin Rusu, Nicolae Andrieş, Grigore Costin şi Protodiac. Boris Balan.

La eveniment au fost prezenţi Domnul Alexandru Cimbriciuc, Viceministrul Apărării, ofiţerii Marelui Stat Major, reprezentanţi ai Academiei Militare a Forţelor Armate „Alexandru cel Bun”,  membri ai Batalionului de Gardă, ai Batalionului nr. 22, ai Batalionului cu Destinaţie Specială „Fulger”, ai Centrului Topografic, şi ai Orchestrei Prezidenţiale, formând un total de 500 soldaţi şi ofiţeri.

Binecuvântând pe cei prezenţi, slujitorii Altarului au îndemnat apărătorii Patriei să fie cu luare aminte la vieţile sfinţilor care şi-au închinat vieţile slujirii lui Hristos şi să ceară întotdeauna ajutorul şi mijlocirea lor în faţa Bunului Dumnezeu,