0:12, duminică, 18 octombrie, 2015

Adunarea semestrială a clerului din protopopiatul sectorului IV, Chișinău

7

În data de 06.10.2015. a avut loc Adunarea semestrială a clerului din protopopiatului Chişinăului Sectorulu IV.

Adunarea s-a desfăşurat în incinta bisericii cu hramul „Sf. Mare Mucenic Gheorghe” satul Bîc, preot paroh Ionaşcu Eugen.

Sedinţa a început cu rugăciunea de binecuvântare, după care părintele protopop, Iurie Zagnat, a adus la cunoștință planul desfăşurării şedinţei, precum şi problemele discutate ulterior.

Deasemenea, un subiect în atenţia preoţilor la şedinţa respectivă a fost relaţia dintre Biserică şi persoanele din Penitenciar. S-a discutat despre intensificarea lucrării misionare în penitenciare.

La finalul adunării, preoţii au convenit la ideea necesităţii participării active a fiecărei persoane în scopul integrării deţinuţilor în cadrul societăţii şi îmbrăţişarea credinţei Ortodoxe pentru a se face părtaşi cu toţii de Bunul Dumnezeu.

Sursa: http://protopopiatchisinau.md/