Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

10:23, luni, 12 noiembrie, 2012

Adunarea Episcopilor Ortodocşi din America Latină

Între 5 şi 7 noiembrie a avut loc la Caracas cea de-a treia reuniune a Adunării Episcopilor Canonici ai Americii Latine, sub preşedinţia Înaltpreasfiţitului Părinte Athenagora, Mitropolitul Mexicului, din partea Patriarhiei Ecumenice.

La această reuniune au participat ierarhi din 6 Biserici Ortodoxe canonice care au juristicţie în America Latină. Ei aparţin de Patriarhia Ecumenică, Patriarhia Rusiei, Patriarhia României, Biserica Autocefală a Poloniei.  Episcopii din partea Patriarhiei Antiohiei au fost absenţi.

Lucrările s-au desfăşurat la sediul comunităţii elenice din capitala Venezuelei. Diferite subiecte au fost abordate într-o atmosferă fraternă şi s-au luat mai multe decizii în unanimitate.

Viitoarea reuniune va avea loc la Curitiba (Brazilia), la invitaţia Arhiepiscopului Ieremia de Aspendos (Patriarhia Ecumenică).

www.doxologia.ro