Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

10:59, miercuri, 28 noiembrie, 2012

Adunarea Episcopilor canonici ai Italiei şi Maltei

Săptămâna trecută, s-au întâlnit ierarhii ortodocşi canonici ai Bisericilor Ortodoxe surori din Italia şi Malta. Întâlnirea s-a desfăşurat sub preşedinţia Înaltpreasfinţitului Ghenadie, Mitropolit al Italiei, din cadrul Patriarhiei Ecumenice.

La adunare au mai participat Episcopul Nestor de Chersones (Patriarhia Moscovei), preotul Serge Manioldi (de la Patriarhia Rusiei), preotul Matei Abraham (Patriarhia României) şi preotul Rasko Radović (Patriarhia Serbiei), precum şi alţi preoţi ortodocşi din Italia.

Preasfinţitul Siluan, Episcopul roman al Italiei, a fost numit secretar al Consiliului Episcopilor canonici. Una dintre problemele serioase discutate a fost atitudinea în faţa grupărilor pseudo-ortodoxe, necanonice, care atrag mulţi credincioşi ortodocşi, neavând jurisdicţie canonică de la Bisericile ortodoxe.

www.doxologia.ro