Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

11:09, joi, 1 noiembrie, 2012

Adunarea Episcopală ortodoxă din Oceania

În 14 şi 15 octombrie 2012, a avut loc cea de-a treia reuniune a Adunării Epicopale a Episcopilor Canonici ortodocşi din Oceania.

Această întrunire a avut loc în Sydney şi a fost prezidată de Arhiepiscopul Stilianos de Australia din partea Patriarhiei Ecumenice. Au participat la adunare Episcopul Irineu (Patriarhia Serbiei), Episcopul Mihail (Patriarhia României), Episcopul Amfilohie de Noua Zeelandă (Patriarhia Ecumenică) precum şi protopopi şi preoţi din aceste regiuni ale Oceaniei.

Episcopii au condamnat ferm detenţia Arhiepiscopului Ioan de Ohrida de către autorităţile macedonene şi persecuţia episcopilor, preoţilor şi credincioşilor ortodocşi aparţinând de Arhiepiscopia Ohridei.

www.doxologia.ro