Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

12:51, joi, 4 aprilie, 2013

Academicianul Nicolae Dabija a conferențiat la biserica „Întâmpinarea Domnului” din Chișinău

IMG_0151

În seara zilei de 3 aprilie la biserica „Întâmpinarea Domnului”, USM, în cadrul tradiționalelor seri duhovnicești, a fost oficiat slujba Paraclisului Maicii Domnului,  de către un sobor de preoți în frunte cu Părintele Octavian Moșin.

După săvârșirea paraclisului, invitatul serii – academicianul, poeut și publicistul Nicolae Dabija, a vorbit tinerilor despre aspectele ce țin de spiritualitatea creștină răsăriteană (citește textul integral).

Tinerii au avut posibilitatea să-i adreseze domnului academician întrebări legate de creația sa literară, cît și din viața duhovnicească, la care au primit răspuns cu multă îngăduință și dragoste.

La finalul întâlnirii domnul Nicolae Dabija a mulțumit tinerilor prezenți pentru interesul viu față de Credința Ortodoxă, urându-le să urmeze Evanghelia întocmai cum au urmat-o Sfinții Apostoli, iar dragostea frățească să nu se stingă niciodată.