8:55, marți, 3 octombrie, 2017

A trecut la Domnul, Protoiereul Vasile Chirtoacă

Preoții din Protopopiatul Rezina, au primit cu tristețe vestea trecerii din această lume a părintelui Vasile Chirtoacă, cel care pe parcursul vieții pământești a știut, să fie alături de oameni, i-a iubit deopotrivă pe toti, și s-a implicat cu dăruire în viața Bisericii.

Adresăm sincere condoleanțe familiei îndurerate şi fiilor duhovniceşti. Ne rugăm ca Bunul Dumnezeu să odihnească sufletul părintelui Vasile în Împărăția Sa și să mângîie sufletele celor rămași îndurerați de această despărțire.

Dumnezeu să-l odihnească în pace pe nou-adormitul Său rob.

Preoții din Protopopiatul Rezina

* * *

Protoiereul Vasile Chirtoacă s-a născut la 11.01.1933 într-o familie de creștini din s. Meșeni, r. Rezina.

După absolvirea școlii medii generale urmează studiile la Școala Profesională din com. Grătiești, mun. Chișinău.

După îndeplinirea serviciului militar revine la baștină. A lucrat în calitate de șef de șantier în construcții, mai apoi șef de gospodărie în sovhoz.

A iubit mult biserica, a fost paraclisier și dascăl. Deși erau vremuri grele pentru Biserica Ortodoxă a hotărît a se hirotoni preot, chiar dacă familia și rudeniile i-au interzis.

A făcut studiile teologice la Seminarul de la Căpriana. Este hirotonit diacon și preot. A crescut și educat 3 copii. A slujit la: Chipeșca (Șoldănești), Ignăței (Rezina), Fuzăuca (Șoldănești), Meșeni (Rezina), s-a învrednicit de numeroase distincții.

La majoritatea bisericilor păstorite a făcut reparații capitale exterioare.

Din anul 2010 din neputință și vîrsta înaintată se retrage la odihna binemeritată.