0:19, joi, 1 octombrie, 2015

A avut loc sfințirea Brigăzii 2 Infanterie Motorizată «Ștefan Cel Mare» din Chișinău

În data de 1 octombrie, colaboratorii Departamentului Mitropolitan Relaţii cu Forţele Armate și Ministerul Justiției preoții militari Prot. Mitr. Gheorghe Gavriliță, Prot. Mitr. Valeriu Gîțu, Prot. Tudor Spătaru, Prot. Ioan Tudoreanu, Pr. Alexandru Gavriliță, la solicitarea militarilor au săvârșit sfințirea Brigăzii 2 Infanterie Motorizată «Ștefan Cel Mare».

La eveniment a participat conducerea Brigăzii în frunte cu comandantul colonel Olaru Mihai.

La slujba safințirii aghezmei mici dimpreună cu preoțiii s-au rugat un grup de militari în contract.

Rânduiala a avut loc în complexul educativ ortodox Sf. Mucenic Victor.

La final, preoții au bincuvântat prin stropire cu apă sfințită teritoriul unității cu edificiul ei și parcul auto.