10:47, miercuri, 4 iulie, 2012

A avut loc canonizarea Sfintei Sofia (Hotokuridi) – o nebună pentru Hristos a secolului XX din Grecia

La 30 iunie Patriarhul Ecumenic Bartolomeu, a sosit din oraşul Kozani în Kastoria. La 1 iulie Sanctitatea Sa a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala Adormirea Maicii Domnului din Kastoria. De asemeni, la Sfânta Liturghie Patriarhului Ecumenic i-au coliturghisit Arhiepiscopul Atenei şi a toată Elada Ieronim al II-lea, Mitropolitul Serafim şi alți ierarhi ai Bisericii Elene. După Liturghie, a avut loc rânduiala canonizării Sfintei Sofia (Hotokuridi), nebună pentru Hristos a secolului XX din Grecia.

Sofia (Hotokuridi, 1883-1974), care s-a născut în apropiere de Trapezun, din Pont. În 1923, împreună cu alţi refugiaţi greci au migrat din Asia Mică în Grecia şi a lucrat din 1927 în mănăstirea Naşterea Maicii Domnului în Klisura lângă Kastoria. Printre cei prezenţi la slujbă, dintre oficialități au participat fostul ministru al educaţiei şi religiei, Konstantinos Arvanitopulos, informează agenţia de presă „Romfea.”

www.ortodoxia.md