23:06, marți, 25 decembrie, 2012

A avut loc adunarea Protopopiatului nr. 2 din Chișinău

2012-12-25-1300

La biserica “Sf. Dumitru” din Chișinău s-a desfășurat adunarea preoților din Protopopiatul nr. 2 Chișinău.

Ședința a fost prezidată de către părintele Protopop Prot. Mitr. Pavel Borșevschi, care a prezentat slujitorilor participanți la ședință ordinea de zi.

Printre subiectele discutate s-a abordat chestiunea pregătirii pentru praznicul Nașterii Domnului și desfășurarea programului pentru sărbătorile de iarnă în general.

A fost făcută o trecere în revistă a recentelor activități caritative precum și cultural-duhovnicești care s-au desfășurat în parohiile din cuprinsul Protopopiatului nr. 2, ulterior stabilindu-se prioritățile în acest sens pentru perioada imediat următoare.

Totodată, părintele Pavel a făcut cunoscut celor prezenți programul slujbelor pentru celebrarea Nașterii Mântuitorului.

În continuare, preoții au primit felicitările Protopopului cu ocazia Sfintelor Sărbători de iarnă, fiind îndemnați să se aboneze pentru anul 2013 la publicațiile religioase “Altarul Credinței” și “Curierul Ortodox”.