15:43, joi, 9 iulie, 2015

1000 de tineri la Festivalul Internaţional al Tineretului Ortodox din Kazahstan

În perioada 30 iunie – 5 iulie 2015, cu binecuvântarea Mitropolitului Alexandru de Astana și Kazahstan, în incinta Bazei Republicane Olimpice situată în apropierea orașului Almaty, a avut loc Festivalul Internațional al Tineretului Ortodox din Kazahstan – ediţia a VI-a.

Festivalul a adus alături aproximativ 1000 de tineri din Mitropolia Bisericii Ortodoxe Ruse din Republica Kazahstan.

În acest an, festivalul a fost dedicat celor 1000 de ani de la trecerea la Domnul a Prințului Sfânt Vladimir și celor 70 de ani de la Victoria în Marele Război pentru Apărarea Patriei.

Timp de șase zile, echipele cluburilor de tineret și ale școlilor duminicale, care au fost cazate într-o tabără de corturi, au participat la testări pe teme religioase, spectacole de teatru, concursuri de muzica, întreceri sportive.

www.lonews.ro