18:19, luni, 25 ianuarie, 2021

Vizită arhipăstorească a Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al Întregii Moldove, la Catedrala Episcopală din Ungheni

Luni, 25 ianuarie 2021, la invitația Preasfințitului PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni, a fost în vizită arhipăstorească la Catedrala Episcopală din mun. Ungheni, Înaltpreasfințitul VLADIMIR, Mitropolit al Chișinăului și al Întregii Moldove.

În dimineața zilei, Preasfințitul PETRU l-a întâmpinat călduros pe Întâi Stătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova.

Înaltpreasfinția Sa a fost însoțit în această vizită de Prot. Vadim CHEIBAȘ, Secretarul Mitropoliei Chișinăului și a Întregii Moldove.

După întâmpinarea Înaltpreasfințitului Mitropolit VLADIMIR, înaltul Ierarh, în Catedrala Episcopală ,,Sf. Bn. Kz. Alexandru Nevski”, alături de Preasfinţitul PETRU și un sobor de preoți, a săvârșit Tedeum în fața Icoanei Maicii Domnului Făcătoare de Minuni de la Hîrbovăț.

După aceasta, Preasfințitul Episcop PETRU, în semn de înaltă apreciere, i-a înmânat Mitropolitului VLADIMIR, Medalia Eparhială ,,Sf. Bc. Kz. Alexandru Nevski ” gr. 1.

Menționăm că prezent la întâmpinare, cât și la săvârșirea Tedeumului, a fost și Corul de Preotese al Episcopiei de Ungheni și Nisporeni, condus de Dna Irina VIZITIU-GAJIM.

Totodată Preasfințitul PETRU, i-a prezentat Înaltului Ierarh, lucrurile ce s-au făcut la monumentala Catedrală în cinstea Icoanei Maicii Domnului Făcătoare de Minuni de la Hîrbovăț, care este în construcție.

De asemenea Preasfințitul PETRU i-a prezentat Înaltpreasfinției Sale birourile de activitate ale Centrului Eparhial, unde atât Preasfinția Sa, cât și colaboratorii își desfășoară activitatea.

Sursa: http://episcopia-ungheni.md/