Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

8:32, marți, 14 august, 2018

Un reputat cercetător japonez în vizită la Mitropolie

Secretarul mitropolitan Prot. mitr. Vadim Cheibaș, ca urmare a binecuvântării ÎPS Mitropolit Vladimir a avut luni, 13 august, la Reședința mitropolitană o întrevedere cu domnul Kimitaka Matsuzato, profesor, doctor în drept de la Universitatea din Tokyo, Japonia.

Profesorul Kimitaka Matsuzato este autor a mai multe lucrări legate de politică, istorie și religie, relații inter-ortodoxe și naționalități transfrontaliere din Rusia și Ucraina.

În cadrul întâlnirii, s-a discutat mai multe aspecte cu privire la libertatea religioasă și relațiile dintre cultele religioase din Republica Moldova. Secretarul Mitropoliei a prezentat interlocutorului său poziţia Bisericii Ortodoxe din Moldova cu privire la aceste subiecte.

La finalul discuţiilor, părintele secretar a menționat disponibilitatea Direcției mitropolitane de a conlucra pe viitor în vederea elaborării unui studiu legat de relațiile dintre cultele din țara noastră.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media