21:43, sâmbătă, 26 decembrie, 2020

Un grup de pompieri decorați la Reședința mitropolitană

În ziua pomenirii Sf. Irh. Spiridon, la Reședința mitropolitană au fost invitați reprezentanți ai Direcţiei Regionale Coordonare şi Dirijare a Intervenţiei a IGSU al MAI.

ÎPS Mitropolit Vladimir a mulțumit angajaților direcției pentru truda depusă întru salvarea vieților umane, precum și a bunurilor mistuite de foc. Pentru curaj, dăruire și pentru colaborarea instituției cu Biserica, inclusiv instalarea unor cruci pe biserici și contribuția adusă la salvarea Centrului Social ”Față către Față” din parohia Dumbrava, s-a decis decorarea următorilor angajați:

Ordinul ”Sf. Petru Movilă”, gr. III – colonel al s/intern VITALII RUŞICA, șef DRCDI și lt.colonel al s/intern ROMAN STROPŞA, şef CRIO; Medalia ”Sf. Petru Movilă, gr. II – căpitan al s/intern DAN GRIŢCO, şef schimb CRIO, căpitan al s/intern ANDREI COPANCIAN, ofiţer principal CRIO și loc.major al s/intern GHENADII MACHIDON, şef Dispecerat Centru al DRCDI;

Diplome de recunoștință: plutonierul adjutant s/intern SEREDIUC DORIN, subofiţer superior DRCS nr.1, plutonier major al s/intern ŞTEFAN IACHIM, şef gardă DSP Buiucani, plutonierul major al s/intern TIMOFEI TOMAŞ, şef gardă DSP Centru și plutonierul major al s/intern IURII JOSAN, şef gardă DSP Rîşcani.

Dl V. Rușica a transmis ierarhului sincere mulțumiri din partea celor prezenți, asigurându-l de toată dragostea și dăruirea ofițerilor pentru binele Ortodoxiei.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media