3:00, vineri, 26 iulie, 2019

Un grup de clerici ai BOM decoraţi de Preşedintele Republicii Moldova – Mitropolia Chişinăului şi a Întregii Moldove

Miercuri, 24 iulie 2019, în cadrul unei ceremonii oficiale desfășurată la Președinție, Președintele Republicii Moldova, dl Igor Dodon, a înmînat distincţii de stat conferite anterior prin decrete prezidențiale, unui grup de clerici ai Bisericii Ortodoxe din Moldova.

Dinstincțiile prezidențiale au fost oferite pentru merite în opera de renaștere spirituală și morală a societății, contribuție la promovarea valorilor creștin-ortodoxe și activitate prodigioasă.

Președintele a exprimat tuturor celor prezenți respect și gratitudine pentru munca asiduă şi răbdarea de care dau dovadă zi de zi, pentru dăruire și sacrificiu, dorindu-le inspirație, succes și performanțe remarcabile în continuare.

Distincţiile au fost înmînate într-o atmosferă solemnă, alături de poliţişti, militari, medici şi reprezentanţi ai societăţii civile.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media