3:00, joi, 23 iulie, 2020

Slujire liturgică arhierească în parohia „Minunea Sfântului Arhanghel Mihail” din satul Vărvăreuca, raionul Florești – Mitropolia Chişinăului şi a Întregii Moldove

Joi, 23 iulie 2020, având binecuvântarea Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, episcopul Ioan al Sorocii a slujit în biserica „Minunea Sfântului Arhanghel Mihail” din satul Vărvăreuca, raionul Florești.

Ierarhul a fost întâmpinat de către prot. Iurie MEDVEȚCHI, secretarul Protopopiatului Florești, preotul Ciprian COVALCIUC, parohul bisericii și preoții prezenți.

În timpul vohodului mic, cu binecuvântarea Întâistătătorului, părintele Ciprian COVALCIUC a fost decorat cu dreptul de a purta paliță.

După Sfânta Liturghie, arhiereul vicar împreună cu slujitorii Protopopiatului au săvârșit panihidă la mormântul protoiereului mitrofor Ioan BÎRLĂDEANU, la împlinirea a 40 de zile de la trecerea la cele veșnice.

Părintele Ioan a slujit Sfintei Biserici timp de 35 de ani, după ce a absolvit Seminarul Teologic din Odessa.

La această slujbă au participat rude, enoriași, fii și fiice duhovnicești ai regretatului părinte.

Sursa: http://ioanmosnegutu.info/