7:42, luni, 8 aprilie, 2019

Ședința administrativă și mărturisirea preoților, în Protopopiatul Telenești

Vineri, 5 aprilie, 2019, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii  Moldove, în biserica cu hramul «Nașterea Maicii Domnului» din satul Crăsnășeni, r. Telenești, a avut loc ședința administrativă și mărturisirea preoților, convocată de către protoiereul Marian Boldescu, protopopul bisericilor din raionul Telenești.

În această zi cînd  biserică  cinstește pe Sf. Cuv. Nicon; Sf. Mc. Filit; Sf.Muceniță Lidia, a fost săvîrşită Sfînta și Dumnezeieasca Liturghie Înainte Sfințită.

Preotul duhovnic al Protopopiatului, Prot. mitr.  Mihail Ili, a  ţinut înainte de Taiana Mărturisirii un cuvînt de învăţatură  despre responsabilitatea clerului bisericesc în această perioadă de  post.

La ședința administrativă au fost abordate mai multe subiecte printre care:

– subiectul Spovedaniei, precum și posibilitatea de intensificare a programului misionar și duhovnicesc în parohiile din protopopiat.

-feed-backul Seminarului Metodologic la Religie care s-a desfășurat în gimnaziul din satul Budăi.

– obligativitatea preoţilor parohi, de a urgenta întărirea pazei  bisericilor cu alarmă autonomă.

La fel s-au discutat o serie de întrebări  ce țin de activitatea  pastoral-administrativă  a  parohiilor din Protopopiatului   Telenești.

Protopopiatul Telenești