15:17, miercuri, 19 aprilie, 2023

PS Ioan de Soroca, a târnosit biserica „Sfânta Treime” s. Pohoarna, r. Șoldănești

În ziua de miercuri a Săptămânii Luminate, 19 aprilie 2023, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, episcopul Ioan de Soroca, a săvârșit rânduiala târnosirii bisericii „Sfânta Treime” din satul Pohoarna, raionul Șoldănești și Dumnezeiasca Liturghie.
La serviciul divin au participat un sobor de preoți: prot. Nicolae Craveț, protopop de Soroca, prot. Vasile Rotari, protopop de Șoldănești, prot. Petru Spinei, duhovnicul mănăstirii Cușelăuca, prot. Vitalie Tomacinschi, parohul bisericii din s. Pohoarna, alți slujitori și credincioși.
Cu binecuvântarea Întâistătătorului, în timpul vohodului mic, părintele protopop Vasile Rotari, a fost decorat cu dreptul de a sluji Sfânta Liturghie cu ușile împărătești deschise până la Tatăl nostru, iar părintele paroh Vitalie Tomacinschi, a fost decorat cu dreptul de a purta mitră.
La sfârșitul slujbei am săvârșit înconjurul bisericii, cu citirea Evangheliilor Învierii, apoi am adresat cuvânt de învățătură celor prezenți la bucuria sărbătorii pascale, transmițându-le și mesajul părintesc al Mitropolitului Vladimir.
Sursa: https://ioanmosnegutu.info/