12:59, miercuri, 22 februarie, 2017

Prima întrunire a preoților Vicariatului de Soroca în anul 2017

Astăzi, 22 februarie 2017, cu binecuvîntarea Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, Preasfințitul IOAN, episcop de Soroca, a convocat preoții Vicariatului de Soroca pentru prima şedință ordinară din acest an.

Adunarea s-a desfășurat în biserica „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din satul Rublenița, raionul Soroca.

În dimineața zilei, episcopul vicar a fost întâmpinat de către protopopul raionului și secretarul Vicariatului, prot. Nicolae CRAVEȚ.

În continuare, parohul bisericii, prot. Vitalie ANDRIUŢĂ, i-a raportat arhiereului despre lucrările de construcție a locaşului sfânt.

În cadrul întrunirii, Preasfinția Sa, a relatat preoților despre subiectele abordate la şedința Sinodului din 17 februarie curent, apoi a fost discutată modalitatea de abonare și distribuire a revistei mitropolitane „Altarul Credinței”. Totodată, a fost stabilit programul activităților dedicate Săptămânii Tineretului Ortodox 3 – 9 aprilie.

Arhipăstorul a mai vorbit despre inițiativele comune de colaborare ale Vicariatului de Soroca şi Colegiul „Mihai Eminescu” din oraş.

La finele adunării, protopopul raionului, prot. Nicolae CRAVEȚ, i-a informat pe cei prezenți despre acțiunile social-caritative ale protopopiatului, apoi episcopul a răspuns la întrebările slujitorilor, mulțumindu-le pentru stădaniile şi implicările în viața comunităților, după care a adresat tuturor mesaj de binecuvântare pentru urcușul duhovnicesc a Postului Mare.

Sursa: http://ioanmosnegutu.info/