16:57, luni, 22 mai, 2023

În dimineața zilei de luni, 22 mai 2023, prăznuirea Aducerii moaștelor Sfântului Ierarh Nicolae (+345), făcătorul de minuni, din Mira Lichiei la Bari (1087), Preasfințitul Ioan de Soroca a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie în biserica „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din municipiul Soroca.
Ierarhului i-au coliturghisit: prot. mitr. Nicolae Craveț, protopop de Soroca, secretar al Vicariatului și paroh al bisericii, PC arhim. Nectarie (Gherman), starețul mănăstirii Horești, raionul Ialoveni, prot. mitr. Grigore Dodon, protopop de Călărași, prot. mitr. Vasile Țăruș, duhovnicul Vicariatului de Soroca, prot. mitr. Alexandru Ilescu, chelar al catedralei episcopale „Adormirea Maicii Domnului” din orașul Soroca, pr. Liviu Cernei, parohul bisericii „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din satul Zastînca, raionul Soroca, protod. Constantin Rotari-Bîcu și creștinii soroceni, veniți să-l cinsteacă liturgic pe Măritul Ierarh al Domnului, Nicolae.
În timpul slujbei, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, ierodiaconul Trifon (Cepoi), a fost hirotonit în treapta de ieromonah pentru mănăstirea „Sfântul Cneaz Vladimir” din localitatea Horești, raionul Ialoveni.
După Liturghia praznicală părintele protopop, Nicolae Craveț a primit felicitări din partea episcopului, a confraților slujitori și a enoriașilor cu ocazia zilei onomastice. deasemenea Preasfinția Sa a felicitat pe toți cei prezenți cu frumoasa sărbătoare de astăzi.