14:30, marți, 13 decembrie, 2022

Preasfințitul Episcop Ioan, a oficiat Sfânta Liturghie de sărbătoarea Sf. Ap. Andrei, cel Întâi chemat, în catedrala mitropolitană din Chișinău

Marți, 13 decembrie 2022, ziua prăznuirii Sfântului Apostol Andrei, cel întâi chemat, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte și Mitropolit VLADIMIR, al Chișinăului și al întregii Moldove, Episcopul Ioan de Soroca a săvârșit Dumnezeiasca Liturghie a Sfântului Ierarh Ioan Gură de Aur în catedrala mitropolitană „Nașterea Domnului” din municipiul Chișinău.

Preasfinția Sa a relatat enoriașilor prezenți, viața și activitatea Sfântului Apostol Andrei, cel ce a propovăduit Evanghelia și a încreștinat neamul nostru.

Sfântul Andrei întărea pe cei ce credeau în Hristos, îi îmbărbăta spre răbdarea muncilor vremelnice, învățându-i că nu este vrednică nicio muncă a vremii de acum pe lângă răsplătirea bunătăților celor ce vor să fie.

La final, Preasfinția Sa a felicitat pe toți cei ce poartă numele și hramul casei în cinstea Sf. Ap. Andrei, dorindu-le sănătate, spor în credință și binecuvântare de la Dumnezeu.

Sursa: https://ioanmosnegutu.info/