12:25, luni, 16 ianuarie, 2017

Parohii din Diaspora în sprijinul proiectului de caritate – Casa de Milostenie „Sf. Mc. Marea Cneaghină Elizaveta”

Luni, 16 ianaurie, ÎPS Mitropolit Vladimir a primit în dimineaţa zilei, la Reşedinţa mitropolitană pe preotul-misionar Protoiereul Veniamin Onu, parohul bisericilor ortodoxe din oraşele Vicenza, Fidenza şi Reggio Emilia, Italia.

Preotul Veniamin a venit cu un amplu raport de activitate misionară pentru anul 2016, din parohiile încredinţate spre păstorire.

În contextul discuţiilor, Întâistătătorul a dat o înaltă apreciere pentru activitatea misonară rodnică şi în special pentru implicarea activă a părintelui Veniamin în proiectul de susţinere a Casei de Milostenie „Sf. Mc. Marea Cneaghină Elizaveta” din mun. Chişinău.

Prin mila lui Dumnezeu și cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și întregii Moldove, astăzi, 16 ianuarie 2017, Casa de Milostenie „Sf. Mc. Marea Cneaghină Elizaveta” a împlinit un an de activitate.

Cu acest prilej, Vlădica Vladimir, la raportul Protoiereului Veniamin a decorat cu Diplome arhiereşti pe Iurie Ciobanu, Vitalie Ciobanu, Mihail Cioban, Andrei Cioban şi Tudor Zgardan, ctitori şi enoriaşi din cadrul parohiei Vicenza, care s-au ocupat nemijlocit de transportarea ajutoarelor materiale pe traseul Italia – Rep. Moldova, cu destinaţia Casa de Milostenie „Sf. Mc. Marea Cneaghină Elizaveta”.

La rândul său, părintele Veniamin a mulţumit Mitropolitului din partea întregului grup de ctitori pentru susţinerea acordată, exprimându-și speranța că și mai departe aceşti creştini cu suflet mare vor continua faptele frumoase și folositoare sufletului.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media