15:03, joi, 2 februarie, 2017

O zi la Casa de Milostenie „Sf. Mc. Marea Cneaghină Elizaveta”, patronată de Mitropolia Moldovei

Prin mila lui Dumnezeu și cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și întregii Moldove, de mai bine de un an în raza municipiului Chişinău activează Casa de Milostenie „Sf. Mc. Marea Cneaghină Elizaveta”

Primind părintescul îndemn al Înaltpreasfinţitului Mitropolit Vladimir şi urmând pilda Samarineanului milostiv, părintele Veniamin Onu, preot-misionar în nordul Italiei a vizitat în aceste zile proiectul social de caritate a Mitropoliei Moldovei – Casa de Milostenie „Sf. Mc. Marea Cneaghină Elizaveta” .

Ca de fiecare dată, preotul nu a venit cu mâinile goale, ci a adus 9 baloturi cu haine, încălţăminte şi jucării. Toate aceste bunuri au fost distribuite săracilor care vin zilnic să servească prânzul în scuarul Complexul Memorial „Eternitate” din Capitală. Casa de Milostenie „Sf. Cneaghină Elizaveta”, ofera zilnic un prânz cald la peste optzeci de oameni ai străzii. Tot acolo îşi găsesc o haină la sezon şi un minim ajutor medical.

„Credincioșii din parohiile noastre s-au mobilizat pentru a întinde o mână de ajutor oamenilor străzii aflaţi sub tutela Casei de Milostenie „Sf. Mc. Marea Cneaghină Elizaveta” .

Pe lângă toate obligaţiile sacramentale, Biserica are şi misiunea de a-i ajuta pe cei sărmani, având conștiința că atât vârstnicii, cât și copiii nevoiași sunt ai noștri”, a menţionat părintele protoiereu Veniamin Onu.

Totodată, preotul a venit şi cu un cuvânt de mângâiere duhovnicească: „Fraţilor, nu uitaţi să mulţumiţi Domnului, pentru că El Vă poartă de grijă. Deschideţi inimile voastre şi lăsaţi-L pe Hristos să intre în cămara sufletului vostru şi urmaţi Calea Domnului, frecventând Biserica şi respectând poruncile Evangheliei”.

Nu e mai mare răsplată, decât atunci când vezi rodul muncii – ajutorarea aproapelui. Cu lacrimi în ochi zeci de peroane nevoiaşe au primit îmbrăcămintea caldă atât de necesară în această perioadă a anului.

La final, maica Arhelaia, administratorul Casei de Milostenie „Sf. Mc. Marea Cneaghină Elizaveta” a transmis prin părintele Veniamin Onu, alese mulţumiri Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova, ÎPS Mitropolit Vladimir pentru grija părintească ce o poartă faţă de acest proiect de caritate.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media