22:02, duminică, 25 martie, 2018

„O lume pentru viață”. Marșul pentru viață 2018 în orașul Criuleni

La fel ca în ultimii ani, în perioada 1-31 martie în Republica Moldova se desfăşoară Luna pentru viaţă, în acest an cu tema „O lume pentru viață”,  organizându-se diferite activităţi pentru viaţă, cu scopul de a creşte gradul de informare şi implicare al oamenilor în promovarea şi sprijinirea vieţii.

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, duminică 25 martie, în or. Criuleni la Marșul pentru viață 2018 au luat parte enoriașii bisericii ”Minunea Sf. Arhanghel Mihail” din localitate.

După Sf. Liturghie, a urmat Drumul Crucii, la care toți participanții în procesiune s-au deplasat de la sfântul lăcaș către monumentul Binecredinciosului Voievod Sf. Ștefan cel Mare din centrul orașului Criuleni.

Menționăm că, pe parcursul lunii martie în Protopopiatul de Dubăsari și Criuleni se desfășoară numeroase evenimente pro-viață, care vor fi publicate în presa locală și pe sit-ul nostru oficial.

Așa să ne ajute Dumnezeu!

Sursa: http://protopopiat-criuleni-dubasari.md/