10:44, marți, 11 septembrie, 2018

Mitropolitul Vladimir va oficia sfințirea noii biserici din s. Grătiești, mun. Chișinău

Invitație la sfințirea noii biserici din s. Grătiești

Cu mult drag invităm întreaga suflare creștină, duminică, 23 septembrie 2018, la sărbătoarea dedicată Sfințirii noii biserici cu hramul „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul” din s. Grătiești, mun. Chișinău.

Evenimentul va debuta începând cu ora 8.00, când va avea loc întâmpinarea Mitropolitului țării noastre, ÎPS Vladimir, care va oficia Slujba Sfințirii Prestolului noii biserici, urmată de Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie arhierească.

Sărbătoarea vine să încununeze un șir de evenimente locale dedicate anului omagial al parohiei din satul Grătiești, întrucât se împlinesc 110 ani de la punerea pietrei de temelie a bisericii vechi și 270 ani de la întemeierea localității.

Cu bucurie Vă așteptăm să luați parte la acest eveniment important din viața și istoria parohiei și a localității! Doamne ajută!