2:00, vineri, 29 noiembrie, 2019

Mitropolitul Vladimir a citit Acatistul Acoperământului Maicii Domnului la Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnului” – Mitropolia Chişinăului şi a Întregii Moldove

ÎPS Mitropolit Vladimir: „Întreaga mea viață a fost legată de Maica Domnului și icoanele acesteia: „Odighitria-Smolenskaia”, Kazanskaia, de Hârbovăț… Astăzi, pot să spun că Preasfânta Născătoare mi-a modelat destinul și a fost mereu călăuzitoare pe tot parcursul itinerarului meu pământesc.” (Adormirea Maicii Domnului, 2019)

În dimineața zilei de vineri, 29 noiembrie, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir a oficiat slujba Acatistului Acoperământului Maicii Domnului, în fața icoanei Maicii Domnului de la Hârbovăţ – Ocrotitoarea Moldovei, la Catedrala Mitropolitană „Nașterea Domnului” din Chișinău.

În fiecare zi de vineri, în faţa acestei sfintei icoane se săvârşeşte Acatistul de către preoţii slujitori ai Catedralei şi cei veniţi din împrejurimi.

Creştinii din întreaga ţară vin şi se închină înaintea cinstitului chip a Preasfintei Născătoare de Dumnezeu înălţând rugăciuni de cerere și de mulțumire. Această icoană este foarte importantă, nu numai prin valoarea spirituală ci şi prin istoria ei seculară.

Icoana Maicii Domnului de la Hârbovăț a fost și rămâne a fi o adevarată ocrotitoare a credincioșilor din țara noastră.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media