12:08, joi, 1 octombrie, 2020

Mitropolitul Vladimir a avut o discuție în format videoconferință cu Excelenţa Sa, Dereck J. Hogan, ambasadorul SUA în R. Moldova

Joi, 1 octombrie 2020, Mitropolitul Vladimir a avut o discuție în format videoconferință cu Excelenţa Sa, Dereck J. Hogan, ambasadorul extraordinar şi plenipotenţiar al Statelor Unite ale Americii în Republica Moldova.

În cadrul videoconferinței, au fost abordate un spectru larg de subiecte legate de conlucrarea între Ambasada SUA și Biserica Ortodoxă din Moldova în perioada pandemiei.

S-a vorbit și despre interacțiunea Mitropoliei cu alte culte religioase din R. Moldova. A fost subliniată și importanţa majoră a cultivării valorilor fraterne și a libertății de exprimare religioasă.

La finalul discuției on-line, Mitropolitul i-a mulţumit ambasadorului SUA pentru discuție, menționând că „Biserica pe care o păstorește a fost și va fi întotdeauna deschisă proiectelor ce aduc pacea și bunăstarea în societate”.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media