Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

14:19, joi, 9 mai, 2019

Mitropolitul Vladimir a acordat medalia „Sf. Fericita Agafia de la Cușelăuca”, Pretorului sectorului Ciocana

Miercuri, 8 mai, la Reședința mitropolitană, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Vladimir a avut o întrevedere cu doamna Sinilga Şcolnic, Pretorul sectorului Ciocana.

În contextul discuției au fost abordate posibile proiecte de colaborare în domeniul religios și educativ.

Mitropolitul Vladimir a subliniat faptul că, în societatea contemporană, care pune accent mai mult pe cooperare practică decât pe ideologie abstractă, Biserica are misiunea de a contribui activ și real la rezolvarea problemelor existente astăzi.

În semn de recunoștință pentru activitatea străduitoare, doamna Pretor a fost decorată cu Medalia bisericească „Sf. Fericita Agafia de la Cușelăuca”, ca o recunoaștere a sprijinului pe care administrația locală l-a dat bisericilor din sectorul Ciocana în ultimul an.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media