12:40, luni, 8 august, 2022

Mitropolia Moldovei în colaborare cu OMS Moldova, a tipărit 100 000 de iconițe către sărbătoarea Sfântului Mare Mucenic și Tămăduitor, Pantelimon

Mitropolia Chișinăului și a Întregii Moldove în colaborare cu Organizația Mondială a Sănătății din Republica Moldova a tipărit un tiraj de 100 000 de iconițe cu Sfântul Mare Mucenic și Tămăduitor, Pantelimon iar pe verso cu mesaj din Sfânta Scriptură ce ne îndeamnă la păstrarea sănătății și importanța medicului în viața omului.

„Dragi și iubiți creștini, în ultimii ani trăim vremuri foarte grele, pandemie, război, secetă, sărăcie… cumpănă după cumpănă se abat peste lumea în care trăim.
În așa vremuri grele, mulți dintre noi devin orbi, încăpățânați, mândri, încrezuți, scăpând din vedere semnele și ajutorul Domnului. Indiferent de asta, Dumnezeu nu încetează să ne iubească, el este mereu alături de noi. Pentru că pe Dumnezeu nu o să îl găsim privind la nesfârșit spre cer, pentru că el este aici, în fiecare dintre noi, alături de noi, în oamenii care pot și vor să ne ajute.
Că nu-i în viața asta lucru mai important decât să fim buni în fața Domnului și în fața oamenilor pe care îi iubim.
Dragi și iubiți creștini, mă rog pentru pace și sănătate și pe voi vă îndemn să faceți același lucru.
Domnul să ne aibă în pază.” a subliniat ÎPS Mitropolit Vladimir

Cu binecuvântarea Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova, Înaltpreasfințitul Mitropolit Vladimir, iconițele se vor distribui de Preoți în parohii și instituțiile medicale din țară, către sărbătoarea Sf. M. Mc. Pantelimon, marți, 9 august 2022.

„Cinsteşte pe doctor cu cinstea ce i se cuvine, că şi pe el l-a făcut Domnul.
Că de la Cel Preaînalt este leacul…
Ştiinţa doctorului va înălţa capul lui şi înaintea celor mari va fi minunat.
Domnul a zidit din pământ leacurile şi omul înţelept nu se va scârbi de ele.
Şi El a dat oamenilor ştiinţă, ca să Se mărească întru leacurile Sale cele minunate.
Cu acestea tămăduieşte şi ridică durerea;
Spiţerul cu acestea va face alifiile.
Fiule! În boala ta nu fi nebăgător de seamă; ci te roagă Domnului şi El te va tămădui.
Depărtează păcatul şi întinde mâinile spre faptele drepte şi de tot păcatul curăţeşte inima ta.
Şi doctorului dă-i loc că şi pe el l-a făcut Domnul şi să nu se depărteze de la tine, că şi de el ai trebuinţă.
Că este vreme când şi în mâinile lui este miros de bună mireasmă.
Că şi el se va ruga Domnului, ca să dea odihnă şi sănătate spre viaţă.”

Cartea înțelepciunii lui Isus,Fiul lui Sirah
(Ecclesiasticul) 38:1-4, 6-10, 12-15