8:36, miercuri, 3 iunie, 2015

Mitropolia Chișinăului și a Întregii Moldove condamnă așa-zisa exorcizare din parohia Hrustovaia, regiunea trasnistreană

Direcția Mitropolitană s-a autosesizat în urma apariției în mediul on-line a unei înregistrări video ce prezintă o procedură de așa-zisă exorcizare, care se pare că a avut loc recent, în parohia Hrustovaia, regiunea transnistreană.

Subliniem în mod categoric faptul că forma în care s-a produs acest lucru  și atitudinea slujitorului față de persoana presupus posedată, este absolut necorespunzăoare practicii reale de exorcizare, ce presupune o trăire duhovnicească și o pregătire aparte a slujitorului care săvârșește această slujbă, precum și cercetarea minuțioasă a persoanei care are nevoie de o asemenea formă de asistență spirituală.

În situația creată, cazul sus-menționat va fi examinat în cadrul Judecății Bisericești, pentru fi luate toate măsurile corespunzătoare situației.