20:41, sâmbătă, 20 iulie, 2019

Mesajul Preasfințitului Marchel adresat Înaltpreasfințitului Vladimir cu ocazia aniversării celor 30 de ani de arhierie

Înalt Preasfinţia Voastră, permiteți-ne, rogu-Vă, să Vă adresăm cele mai cordiale felicitări și urări de bine cu ocazia aniversării celor 30 de ani de arhierie.

În această zi sfântă, a cinstirii icoanei Maicii Domnului din Kazani, Vă suntem alături duhovnicește, înălțând rugăciuni către bunul Dumnezeu, ca să Vă binecuvinteze cu ani mulți, luminați de harul Său și providența Sa, să ne îndrumați pe calea mântuirii.

Este și momentul potrivit să Vă mulțumim pentru îndrumările părintești pe care ni le dați, dar și pentru preasfintele rugăciuni, pe care le înălțați pentru noi, clerul și poporul, aflați sub omoforul Înalt Preasfinției voastre.

Arhieria Voastră să o pomenească Domnul Dumnezeu întru Împărăția Sa, totdeauna, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin.

Întru mulți și fericiți ani, Înaltpreasfințite Stăpâne, Vladimir.

Cu frățească dragoste întru Hristos Iisus, Domnul nostru, din partea clerului și poporului Eparhiei de Bălți și Fălești, Episcop Marchel.