2:00, luni, 23 decembrie, 2019

Mesajul de condoleanţe al ÎPS Mitropolit Vladimir, în legătură cu trecerea la cele veşnice a roabei lui Dumnezeu Eugenia a Snegur, ex Prima Doamnă a Republici Moldova – Mitropolia Chişinăului şi a Întregii Moldove

Excelenței Sale, Domnului Mircea SNEGUR,

ex-Președinte al Republicii Moldova,

împreună cu familia îndurerată,

Am aflat cu profundă tristeţe despre trecerea la cele veșnice a roabei lui Dumnezeu Eugenia, un om echilibrat, cu suflet milostiv, dăruit de Dumnezeu.

În aceste moment grele, Vă aducem sincerele noastre condoleanţe şi eternele regrete, rugându-ne Domnului să o odihnească cu drepţii.

Domnule Președinte, îndurerată familie SNEGUR,

Vă îndemnăm să Vă îmbărbătaţi cu puterea rugăciunii către Mântuitorul Hristos, cu nădejdea că Cel Atotputernic şi Bun va odihni sufletul nou-adormitei Eugenia, ca a unei credincioase vrednice, iubitoare de cele sfinte.

Fie ca nădejdea întru înviere să spulbere mâhnirea din inima şi sufletul Domniilor Voastre şi să Vă dea putere pentru a trece peste aceste momente grele.

Asigurându-Vă de întreaga noastră susținere morală, ne rugăm pentru odihna nou-adormitei Eugenia.

Dumnezeu să o odihnească în pace cu drepții Săi!

Cu părintești condoleanțe şi binecuvântări pentru familia îndurerată,

† VLADIMIR,