16:27, luni, 28 mai, 2018

Liturghie arhierească în satul Tătărăuca Veche, raionul Soroca

Luni, 28 mai 2018, în ziua pomenirii Sfântului Duh, cu binecuvântarea ÎPS Mitropolit Vladimir, PS Ioan, Episcopul Sorocii a liturghisit  în biserica „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din satul Tătărăuca Veche din raionul Soroca.

Alături de PS Ioan au înălțat rugăciuni: prot. mitr. Nicolae Craveț, protopop și secretar al Vicariatului, parohul bisericii, prot. mitr. Mihail Sârbu și un sobor preoțesc.

La slujba praznicală a  participat Dl Ghenadie Muntean, președintele raionului Soroca, care a transmis un mesaj de felicitare, părinteui-paroh prot. mitr. Mihail Sârbu, cu prilejul aniversării zilei de naștere – 70 ani  de viață, dar și cu 130 de ani de la târnosirea bisericii.

În timpul Vohodului mic, parohul bisericii, prot. mitr. Mihail Sârbu, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Mitropolit VLADIMIR, a fost decorat cu ordinul bisericesc „Cuviosul Paisie Velicicovski” de  gradul II.

Cu prilejul aniversării a șapte decenii de viață, părintele-paroh Mihail a fost felicitat de către PS Episcop Ioan, totodată primind în dar din partea ierarhului o Cruce cu pietre scumpe.

La rândul său, parohul bisericii a mulțumit PS Ioan pentru bunăvoință și binecuvântări, rugându-l pe Preasfinția Sa  să susțină mereu cu sfatul și cu îndemnul părintesc toate lucrările cele ziditoare de suflet din această parohie.

Sursa: www.ioanmosnegutu.info