16:30, joi, 6 septembrie, 2018

Liturghie arhierească în parohia Corlăteni, Protopopiatul Râșcani

Joi, 6 septembrie, Preasfințitul episcop Ioan al Sorocii a liturghisit, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, în biserica „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din satul Corlăteni, Protopopiatul Râșcani.

Alături de episcopul vicar s-au rugat prot. mitr. Sveatoslav UNGUREAN, Protopop de Râșcani, preoți și credincioși din cuprinsul raionului.

Înainte de începerea Dumnezeieștii Liturghii a fost sfințită noua catapeteasmă a bisericii, iar în timpul slujbei, parohul bisericii prot. Ștefan OSOIANU, cu prilejul aniversării celor 30 de ani de slujire clericală a fost decorat, cu binecuvântarea Întâistătătorului, cu ordinul „Meritul bisericesc”, gr. II.

La sfârșitul Liturghiei s-a săvârșit înconjurul bisericii, apoi arhiereul i-a felicitat pe creștinii din localitate cu ocazia împlinirii a treizeci de ani de la redeschiderea locașului sfânt, transmițând și mesajul părintesc al Mitropolitului.

La rândul său, părintele paroh a mulțumit episcopului Ioan pentru vizita arhipăstorală întreprinsă, menționând că de la redeschiderea bisericii, astăzi a fost oficiată prima Liturghie arhierească.

Cântările liturgice au fost inerpretate de către grupul coral „Gnosis”, condus de către teologul Serghei CRUDU.

Sursa: http://ioanmosnegutu.info/