3:00, marți, 9 iulie, 2019

La Mănăstirea Valaam s-au desfășurat lucrările Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse – Mitropolia Chişinăului şi a Întregii Moldove

Astăzi, 9 iulie 2019, Înaltpreasfințitul Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al întregii Moldove participă la ședința Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse.

Ședința Sinodului a avut loc la schitul „Sf. Kneaz Vladimir” a Mănăstirii Valaam, una dintre cele mai mari mănăstiri și centre monahale din Rusia.

Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova a fost însoțit de către Secretarul Mitropoliei Moldovei, Prot. mitr. Dr. Vadim Cheibaș.

Lucrările Sfântului Sinod au fost prezidate de Preafericitul Kiril, Patriarhul Moscovei şi al întregii Rusii.

În cadrul întrunirii, Patriarhul a adresat un cuvânt de salut participanților la întrunire, punctând cele mai importante subiecte de pe ordinea de zi.

Sinodul a abordat diverse aspecte ale vieții eclesiale, făcând bilanțul activităților și evenimentelor din ultimul trimestru.

CONDICILE ședinței Sfântului Sinod din 09 iulie 2019 au fost publicate pe pagina oficială a Bisericii Ortodoxe Ruse: http://www.patriarchia.ru/

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media