Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

13:21, sâmbătă, 29 iulie, 2017

ÎPS Mitropolit Vladimir l-a decorat pe protoiereul Alexandru Tkacenko, fondator și director general al primului hospice pentru copii din Federația Rusă


Vineri, 28 iulie, ÎPS Mitropolit Vladimir aflându-se în orașul Sankt-Petersbur la festivitățile prilejuite de celebrarea Sf. Mare Cneaz Vladimir, dar și la lucrările Sf. Sinod al BORu, l-a decorat pe protoiereul Alexandru Tkacenko, fondator și director general al primului hospice pentru copii din Rusia, cu ordinul „Meritul Bisericesc” de gr. III.

Mitropolitul Vladimir a menționat că această înaltă disticție bisericească a Bisericii Ortodoxe din Moldova a fost acordată părintelui protoiereu Alexandru în semn de recunoștință pentru activitatea sârguincioasă pe tărâmul bisericesc și cel al activității sociale.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media