17:12, miercuri, 4 ianuarie, 2023

ÎPS Mitropolit Vladimir a primit la Reședința mitropolitană pe dl Ion Dascal, vicepreședinte al raionului Drochia

Miercuri, 04 ianuarie 2023, Înaltpreasfințitul Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al Întregii Moldove a decorat la Reședința mitropolitană pe dl Ion Dascal, vicepreședinte al raionului Drochia, în semn de recunoștință, pentru activitatea sârguincioasă și promovarea valorilor creștin-ortodoxe, cu înalta distincție a Bisericii Ortodoxe din Moldova – Ordinul „Binecredinciosul Voievod Ștefan cel Mare și Sfânt”, de gradul II.

Înaltpreasfinția Sa a mulțumit pentru atitudinea binevoitoare şi efortul considerabil pe care dl Ion îl depune la promovarea valorilor moral-spirituale ale neamului, totodată exprimându-şi speranţa că şi în continuare, cu acelaşi zel, va da dovadă de fapte bune şi binecuvântate.

La rândul său, dl Ion Dascal a mulțumit Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Vladimir pentru distincția acordată și pentru aprecierea primită din partea Înaltpreasfinției Sale și că în continuare va depune efort pentru propășirea Sfintei Biserici Ortodoxe din Moldova.