17:12, miercuri, 11 martie, 2020

ÎPS Mitropolit Vladimir a participat la prima din anul 2020 ședință a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse

Miercuri, 11 martie 2020, în sala de ședințe a Sfântului Sinod din reședința Patriarhală și Sinodală de la mănăstirea „Sfântul Daniel” din orașul Moscova, sub președinția Preafericirii Sale Patriarhul Moscovei și al întregii Rusii Chiril a condus prima din anul 2020 ședință a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse.

La lucrările înaltului for a participat, în calitate de membru permanent, ÎPS Mitropolit Vladimir al Chișinăului și al întregii Moldove.

În cadrul întrunirii a fost adoptată Declarația Sfântului Sinod în legătură cu răspîndirea infecției coronavirus (COVID 19).

Membrii Sfântului Sinod au făcut bilanțul activităților și evenimentelor din ultimul trimestru și au adoptat o serie de hotărâri ce țin de viața eclesială.

Hotărârile Sinodului a fost comentate de către președintele Departamentului Sinodal pentru relațiile Bisericii cu societatea și mass-media V.R. Legoida.

Pentru documentare, vă propunem să accesați linkul: CONDICILE ședinței Sfîntului Sinod din 11 martie 2020.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media

cu referire la http://www.patriarchia.ru/