Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

16:31, marți, 15 octombrie, 2019

ÎPS Mitropolit Vladimir a oficiat o vizită pastorală la Mănăstirea cu hramul „Sf. Fericitei Maici Matrona de Moscova” din cadrul Eparhiei de Cahul și Comrat

În după amiaza zilei de marți, 15 octombrie 2019, ÎPS Mitropolit Vladimir a oficiat o vizită de documentare la Mănăstirea în construcție cu hramul în cinstea „Sf. Fericitei Maici Matrona de Moscova” din cadrul Episcopiei de Cahul și Comrat.

Înaltpreasfinția Sa a fost însoțit de către Episcopul eparhiot al Episcopiei de Cahul și Comrat, Preasfințitul Anatolie, dimpreună cu Secretarul mitropolitan Prot. Mitr. Dr. Vadim Cheibaș, dar și un sobor de clerici și mireni.

Tânăra mănăstire a fost înființată acum doi ani în urmă și până în prezent au fost realizate mai multe lucrări pe șantierul complexului monahal.

ÎPS Mitropolit Vladimir s-a documentat cu mersul lucrărilor de construcție și a apreciat bunul mers al acestora, felicitând ctitorii și binefăcătorii care sprijină și se implică direct în procesul lucrărilor de construcție.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media