17:19, marți, 3 ianuarie, 2023

ÎPS Mitropolit Vladimir a fost colindat de către corul preoțesc „Sfântul Ierarh Gavriil Bănulescu-Bodoni”, la Reședința Mitropolitană

Marți, 03 ianuarie 2023, ÎPS Mitropolit Vladimir a primit la Reşedinţa Mitropolitană din Chișinău, corul preoțesc „Sfântul Ierarh Gavriil Bănulescu-Bodoni”, care au venit cu un buchet de colinde străbune și cu un profund mesaj legat de sărbătoarea Nașterii Pruncului dumnezeiesc.

Colindătorii l-au felicitat pe Întâistătător cu sfintele sărbători de iarnă, dorindu-i deplină sănătate şi alese bucurii duhovniceşti.

La rândul Său, Mitropolitul le-a oferit daruri și le-a vorbit despre importanța vestirii Nașterii Domnului „Valoarea şi autoritatea colindului sunt bazate pe mesajul ce îl transmite, mesaj identic cu cel al Scripturii. Iar dacă teologia Întrupării Fiului este uneori complicată şi greu de înţeles, colindul ne spune în cuvinte simple, puse pe melodie, că Dumnezeu s-a pogorât la făptura umană ca s-o mântuie de rău”.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media