22:00, duminică, 24 iulie, 2016

Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova a participat la slujba praznicală, dedicată aniversării a 50 de ani, a Mitropolitului de Volokolamsk, Ilarion

13781846_996896937075410_3425442569579896558_n

În Duminica a V-a după Cincizecime, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova a coliturghisit alături de PF Patriarh Kiril, al Moscovei și al întregii Rusii, în biserica cu hramul în cinstea Icoanei Maicii Domnului Bucuria tuturor scârbiților din or. Moscova.

Zeci de ierarhi, numeroși preoți și credincioși s-au rugat asăzi alături de ÎPS Ilarion, Mitropolit de Volocolamsk la slujba praznicală cu prilejul aniversării a 50 ani de viață, a acestui distins ierarh a Bisericii Ortodoxe ruse.

Pentru munca arhipăstorească depusă spre binele Bisericii și cu ocazia aniversării, omagiatul Mitropolit Ilarion a fost decorat de către PF Patriah Kiril cu ordinul patriarhal Sf. Alexei Mitropolitul Kievului, a Moscovei și întregii Rusii, de gr. II.

Vlădica Vladimir l-a felicitat pe Mitropolitul Ilarion, din numele ierarhilor, clericilor și credincioșilor din Republica Moldova, cu ocazia împlinirii unui centenar de la naştere, totodată urându-i înaltului prelat, ca și în continuare să bucure încă mulți ani Biserica cu rodul muncii Sale, în deplină sănătate trupească și sufletească.

cu referire la http://www.patriarchia.ru/