Magazine bisericeşti

Magazinul de obiecte şi literatură bisericească

Str. Bucureşti, 119, Mitropolia Moldovei,
mun. Chişinău Tel: 23-20-73

Magazinul "Clopotniţa Moldovei"

Piaţa Marii Adunări Naţionale 1, mun. Chişinău Tel: 22-61-94

21:28, marți, 8 octombrie, 2019

Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova a fost decorat cu Ordinul Sfântul Ierarh Alexei, Mitropolitul Moscovei

Luni, 7 octombrie 2019, după Ședința Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Ruse, care s-a desfășurat în Camerele Patriarhului din Lavra „Sfânta Treime” a Cuviosului Serghie, Preafericitul Kirill, Patriarhul Moscovei și al întregii Rusii, l-a decorat pe Înaltpreasfințitul Vladimir, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, cu Ordinul Sfântul Ierarh Alexei, Mitropolitul Moscovei.

Pentru meritele deosebite remarcate de-a lungul activității sale pe parcursul a 30 de ani la cârma Bisericii Ortodoxe din Moldova, ÎPS Mitropolit Vladimir s-a învrednicit a primi mai multe înalte decorații bisericești și de stat, în semn de apreciere a eforturilor sale depuse la apărarea și slujirea dreptei credințe, cât și la promovarea valorilor și a spiritualității ortodoxe în țara noastră.

Ordinul Sfântul Ierarh Alexei, Mitropolitul Moscovei, la fel ca și distincțiile înalte anterioare acordate de către PF Kirill, Patriarhul Moscovei și a întregii Rusii, reprezintă o apreciere a activităţilor pastoral-misionare desfăşurate de către ÎPS Mitropolit Vladimir, în cuprinsul canonic al Mitropoliei Chișinăului și a Întregii Moldove, dar şi o încurajare pentru intensificarea şi dinamizarea misiunii în calitate de Întâistătător și păstor duhovnicesc al credincioșilor din Moldova.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media