8:28, sâmbătă, 19 martie, 2022

Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova a binecuvântat lansarea portalului „Tradiția”

Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove Vladimir a adresat un mesaj cu prilejul apariției noastre. „Salutăm și binecuvântăm cu bucurie lansarea portalului jurnaliștilor și bloggerilor ortodocși din Moldova «Tradiția». Această realizare reprezintă un eveniment de importanță majoră pentru presa scrisă cu caracter bisericesc din țara noastră”, se spune în document.

Înaltpreasfinția Sa consideră că un asemenea portal de spiritualitate și cultură este foarte actual și necesar pentru viața Bisericii și a credincioșilor din Republica Moldova, „întrucât astăzi, mai mult ca niciodată, este nevoie acută de mărturisire și de apărare a credinței strămoșești”. „Prin prezentarea unor teme de actualitate și abordarea unor teme de morală și credință care preocupă atât tânăra generație, cât și întreaga societate, nădăjduim că prezenta publicație va contribui la trezirea și formarea conștiinței religioase și orientarea spre valorie evanghelice, gustând cu toții din frumusețea vieții creștine”, își exprimă speranța mitropolitul Vladimir.

Nădăjdiund că proiectul nostru mediatic va deveni o tribună menită să dezbată cele mai arzătoare probleme ale Bisericii Ortodoxe din Moldova, ale culturii și istoriei noastre, un binevenit istrument teologic informațional autohton, Întâistătătorul își încheie arhiereasca binecuvântare, dorindu-ne „mult succes binecuvântat, putere și înțelepciune de la Dumnezeu, ca să faceți cunoscut peste tot Adevărul și Cuvântul Evangheliei Iubitului Său Fiu – Domnului nostru Iisus Hristos”.