10:06, vineri, 25 ianuarie, 2019

Întâistătătorul a decorat coordonatorii proiectului social și de caritate Italia – Moldova

Vineri, 25 ianurie 2019, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe din Moldova, ÎPS Mitropolit Vladimir a primit la Reședința mitropolitană pe preotul misionar Prot. mitr. Veniamin Onu, parohul bisericii „Sf. Irh Nicolae” din Vicenza, Italia, însoțit de un grup de ctitori și binefăcători din parohia Vicenza.

La raportul părintelui Veniamin, ÎPS Mitropolit Vladimir a acordat Medalia „Sf. Paisie Velicicovschi”, pentru munca depusă și susținerea proiectului social și de caritate Italia – Moldova, ce se desfășoară din anul 2003, după cum urmează:

– Dl. Vladimir Tonu, Director general „Exfactor Grup”.

Colaboratorii firmei de transport auto nr. 373, Moldova – Italia – Moldova, (Vicenza).

– Dl. Ciobanu Iurie,

– Dl. Ciobanu Vitalie,

– Dl. Cioban Andrei,

– Dl Cioban Mihail,

Colaboratorii firmei de transport nr. 320, Moldova – Italia – Moldova, (Fidenza).

– Dl. Caracuian Veaceslav,

– Dl. Bolocan Andrei,

– Dl. Zgardan Tudor,

– Prot. Veniamin Onu, parohul bisericii „Sf. Irh Nicolae” din Vicenza, Italia și Prot. Alexei Loghin, coordonator al proiectului social și de caritate  Italia – Moldova în ultimii șase ani au fost decorați cu distincția eparhială „Icoana Maicii Domnului de la Hârbovăț”.

Întâistătătorul a mulțumit celor prezenți pentru munca săvârșită întru propășirea Bisericii menționând următoarele: „Suntem datori a-I mulțumi Domnului pentru orice nevoință, pentru orice biruință a noastră și pentru toate binefacerile vădite și ascunse. La fiecare binefacere Dumnezeu Își caută slava și supunerea față de Voința Lui. De aceea, cea mai mare mulțumire ce o putem face lui Dumnezeu pentru toate binefacerile primite, este a păzi poruncile Lui, a-L cinsti și a urma Voile Lui”.

În numele celor prezenți, Prot. mitr. Veniamin Onu a exprimat recunoștință Mitropolitului Vladimir pentru decorațiile primite și a dat asigurări că și în viitor vor sluji cauza Bisericii Ortodoxe cu multă devoțiune și consacrare de sine.

„Conducându-ne de îndemnul evanghelic „să nu știe stânga ce face dreapta”, mai mulți ani la rând nu am afișat în mass-media activitatea noastră filantropică și socială, considerând a fi un lucru de prisos, ba chiar de laudă.

Abia în urmă cu doi ani am primit binecuvântarea ÎPS Voastre de a mediatiza lucrările de caritate, încadrându-le în proiectele sociale ale Mitropoliei Chișinăului și a întregii Moldove, primind cu smerenie îndemnul înțelept al ÎPS Voastre de a scoate din vileag activitatea de caritate a Bisericii, atât de marginalizată de unele forțe ostile Bisericii noastre.

Așa cum o lucrare bineplăcută Domnului, practic e imposibil de a o înfăptui doar de o singură persoană, în acest proiect am implicat acești bravi fii ai Bisericii, oameni cu inimă mare și de bună credință care ne-au ajutat absolut dezinteresat, gratis, iar uneori pe propria cheltuială, devamând bunurile din contul lor”, a menționat părintele Veniamin.

Spre final, cei prezenți au mulțumit Mitropolitului pentru gestul mărinimos și pentru bunăvoința manifestată, declarându-se dispuși să muncească și mai departe pentru promovarea valorilor ziditoare.

Sectorul Sinodal Comunicare Instituțională și Relații cu Mass-media